Panoramatický rozhled z hvězdárny

Budova hvězdárny stojí na Cihelném vrchu od roku 1961 a v roce 1962 byl nainstalován dalekohled Zeiss 200/3000. Kromě úžasných zážitků z pozorování noční oblohy se lze pokochat i nerušeným pohledem do širokého okolí krajiny až ke vzdáleným obzorům.
   Nevýhodou je však úzký průhled odsouvací částí kopule, který neposkytuje širší rozhled. Realizace úvah o zhotovení vyhlídkového ochozu ve výšce přibližně 10m na úrovni kopule by takovéto rozhledy do všech světových stran určitě zajistila. Mělo by to i další přínos pro noční pozorování např. meteorických rojů nebo učení se orientování podle souhvězdí a vnímat celou krásu temné oblohy s Mléčnou dráhou.
   Na snímcích je zachycena současná situace panoramatického rozhledu z průzoru.


Jih – směr Vysoký Chlumec


Jihozápad – směr Oříkov


Jihozápad – směr Třebnice


Západ – směr Dublovice


Severozápad – směr Příčovy


Sever – směr Kňovice


Severovýchod – směr Osečany


Pozorovací program na sedlčanské hvězdárně

   Páteční večery jsou vyhrazeny veřejnosti pro sledování objektů noční oblohy.
   Pro první návštěvu doporučujeme návštěvu hvězdárny v době, kdy na obloze svítí Měsíc, nejlépe jako srpek neboť je na povrchu zřetelné rozhraní světla a stínu. Vhodné páteční večery lze nalézt v kapitole AKTUALITY.
   Večery bez Měsíce jsou vhodné pro pozorování slabých mlhovin a galaxií.
   V letních a podzimních měsících jsou dobře pozorovatelné kulové hvězdokupy v Herkulu, Pegasu nebo ve Střelci. Z galaxií snadno nalezneme M31 v Andromedě a z mlhovin M57 v Lyře.
   V zimních a jarních měsících můžeme sledovat Krabí mlhovinu v Býku a Velkou mlhovinu M42 v Orionu.
   V aktualitách je upozornění na viditelnost jednotlivých planet a dalších objektů.
   Přímé sledování velkým dalekohledem hvězdárny, s průměrem objektivu 200mm a ohniskovou vzdáleností 3000mm, je vždy doprovázeno promítáním obrázků objektů data-projektorem na promítací plochu 1×1,2m. Zpravidla barevné obrázky planet, asteroidů, komet, mlhovin a galaxií byly pořízeny velkými dalekohledy a jsou převzaté z internetu.
   Sledování objektů je doprovázeno výkladem a diskusí týkající se nejrůznějších oborů a témat astronomie.