Pozvánka ke sledování říjnové noční oblohy

   Říjnová večerní obloha nabídne celou řadu zajímavých objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Příznivá poloha Mléčné dráhy táhnoucí se od jihozápadního obzoru přes zenit k obzoru severovýchodnímu rozděluje oblohu na dvě poloviny. V té severozápadní nalezneme v souhvězdí Herkula dvě kulové hvězdokupy M92 a M13 jejichž světlo putovalo vesmírem přes dvacet tisíc let. Ještě vzdálenější je dvojice galaxií M81 a M82 v souhvězdí Velké medvědice nad severním obzorem a galaxie M57 v souhvězdí Honicích psů. Světlo těchto galaxií putovalo desítky milionů let, než uvízlo v našem oku.
   Druhá polovina oblohy, jihovýchodní, nabídne galaxii M31 v Andromedě, kterou při tmavé obloze můžeme spatřit prostým okem. V dalekohledu hvězdárny rozeznáme jasné jádro galaxie a na okraji spirální struktury dva její souputníky, trpasličí galaxie. Souhvězdí Andromedy je doprovázeno nenápadným souhvězdím Trojúhelník, kde se nachází další galaxie M33 patřící do místní skupiny spolu s velkou M31.
   Z planet bude na říjnové večerní obloze Jupiter, Saturn a Mars a také vzdálenější Uran s Neptunem viditelné pouze v dalekohledu.

Pozorovací program pro veřejnost:
(Hvězdárna otevřena každý pátek od 18 hod. do 21 hod., Vstupné 10,- Kč, děti do 10 let 5,- Kč)

Měsíc – Na páteční večerní obloze 19. a 26. září. První čtvrť 16.10 a úplněk 24.10.
Planety Mars v první polovině noci. Jupiter počátkem měsíce večer velmi nízko nad jihozápadním obzorem. Saturn večer nad jihozápadním obzorem. Uran po celou noc. Neptun po většinu noci kromě rána. 
  

Pozvánka na Noc vědců
Na hvězdárně Josefa Sadila v Sedlčanech proběhne Noc vědců v pátek 5. října 2017 pro všechny věkové kategorie. Začíná v 17 hodin a končí ve 24 hodin. Pro vytrvalce a při bezoblačné obloze pak pokračujeme až do 2. hodiny po půlnoci.
Vstup zdarma.

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků, je možné dojednat na tel. 777285444 se správcem hvězdárny Františkem Lomozem také mimo pravidelné pátky.