Pozvánka ke sledování listopadové noční oblohy

   Po návratu k přirozenému měření času podle tzv. zimního času se uspíší soumrak, po kterém nastanou ty nejvhodnější podmínky k vyhledání a následnému sledování zajímavých objektů na noční obloze.
Jarní návrat k letnímu času a v jeho celoročním setrvání asi uvítají ti dříve narození, protože si prodlouží spánek bez stresu zameškání nástupu do zaměstnání. Je podivné, že skupina vystavená pracovním závazkům, počtem největší, se podle nejrůznějších vyjádření nejrůznějších osob chystá přistoupit na letní čas po celý rok. V takovém případě můžeme přát té největší skupině spoluobčanů, ať si užívají co nejvíce světla a zábavy do pozdních hodin, kterou jim umožní letní čas a zároveň si zaslouží velkou míru obdivu při brzkém vstávání v zimním období, kdy je bude po dobu dvou až tří hodin doprovázet ranní tma na cestě do práce a při doprovázení svých dětí do školek a škol. 
   Pro obdivování se jiskřivé noční obloze nehraje čas tak důležitou úlohu, vždy musíme počkat na setmění a nejlépe na úplnou tmu.
   Na listopadové noční obloze nastoupí na východní polovině oblohy souhvězdí Pegas s Andomedou nad kterou se k zenitu blíží Kasiopeja následovaná Perseem. Nad východním obzorem se k nim přidá Vozka s jasnou bílou hvězdou Capellou a souhvězdí Býka s načervenalým Aldebaranem.
   Na západní polovině oblohy nás postupně opustí Herkules a Střelec a výše nad obzorem se nachýlí k západu Orel a Labuť. Bude náročné během vymezených tří hodin k pozorování zastihnout všechny hvězdokupy, mlhoviny a galaxie, které obloha nabídne.

Pozorovací program pro veřejnost:
(Hvězdárna otevřena každý pátek od 18 hod. do 21 hod., Vstupné 10,- Kč, děti do 10 let 5,- Kč)

Měsíc – Na páteční večerní obloze 16. a 23. listopadu. První čtvrť 15.11. a úplněk 23.11.
PlanetyMars, Saturn, Uran a Neptun na večerní obloze. Ostatní planety na ranní obloze nebo nepozorovatelné. 
Ostatní objekty – Velká mlhovina v Andromedě, kulové hvězdokupy v Herkulu a Pegasu.  

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků, je možné dojednat na tel. 777285444 se správcem hvězdárny Františkem Lomozem také mimo pravidelné pátky.