Pozvánka ke sledování červencové a srpnové noční oblohy

   Prázdninové měsíce nabídnou návštěvníkům z letních táborů a rodinných výprav prostřednictvím hvězdárny na Cihelném vrchu nevšední zážitky. Postupné stmívání odhalí nejprve všechny viditelné planety, poté zajímavé dvojhvězdy, letní otevřené hvězdokupy, pak budou následovat jasnější kulové hvězdokupy a po úplném setmění planetární mlhoviny a mlhavé obláčky vzdálených galaxií.
   Na noční obloze bez Měsíce vynikne pás mléčné dráhy, která vystupuje od souhvězdí Střelce z jihovýchodního obzoru přes souhvězdí Orla a Labutě ke Kasiopeji a Perseu a dále až k severnímu obzoru.
K zenitu se blíží jasná Vega v Lyře a nad jihozápadním obzorem vévodí jasný Arcturus v Pastýři. Nízko nad západním obzorem bude poblikávat Regulus v zapadajícím Lvu a podobně se bude chovat jasná Capella přímo nad severním obzorem ve Vozkovi.
   Trvající soumrak dlouho do pozdních hodin zabraňuje sledování slabých mlhovin a galaxií, v takovém případě využijeme služby CCD kamery ke zprostředkovanému zobrazení na promítací ploše dataprojektoru. Podíváme se tak na živý obraz M57, prstencové mlhoviny v Lyře nebo jiné planetární mlhoviny nebo M27 v Lištičce. Nad severozápadním obzorem pak získáme obraz galaxie M51 v Honicích psech a dvojici galaxií M81 a M82 ve Velké medvědici.
   Páteční večer 27. července zpestří pozorování úplné zatmění Měsíce, které začne po 22. hodině a skončí po půlnoci. Později v noci se přidá k ostatním viditelným planetám i Mars jehož zdánlivá velikost bude největší, protože se blíží opozici se Sluncem. Mars bude 31.7. pouhých 57 mil. km od Země.
   13. srpna kolem druhé hodiny ráno nastane maximum meteorického roje Perseid. Měsíc dva dny po novu nebude rušit pozorování i těch slabých létavic.

Pozorovací program pro veřejnost:
(Hvězdárna otevřena každý pátek od 21 hod. do 23 hod., s prodloužením 27. 7. při zatmění Měsíce
Vstupné 10,- Kč, děti do 10 let 5,- Kč)

Měsíc – na páteční večerní obloze 20. a 27. července, v srpnu pak 13. a 20.
Planety – na večerní obloze Venuše, Jupiter a Saturn. Později v noci se přidají Mars a Neptun, Uran až ve druhé polovině noci.
Ostatní objekty – otevřené hvězdokupy, kulové hvězdokupy, galaxie a mlhoviny.

Prodloužený pozorovací čas – 27. Července do půlnoci při úplném zatmění Měsíce.

Hromadné návštěvy, 5 a více návštěvníků, je možné dojednat na tel. 777285444 se správcem hvězdárny Františkem Lomozem také mimo pravidelné pátky.